mutant industries

První brněnský sticker artist, absolvent ateliéru malby Petra Kvíčaly, hlava tajemné organizace Mutant Industries, autor grafiky nejoblíbenějších undergroundových klubovek v Brně, svérázná osobnost s ryzím punkovým přístupem, kterou nenajdete na facebooku, na mail odpoví, až bude mít co říct a telefon zvedne možná odpoledne, když vyleze ze svého hnízda – to je Mutant.

Studium na FaVU úspěšně ukončil již před čtyřmi lety a od té doby jde svou cestou, vyhýbá se oficiálním strukturám, drží si nezávislost street artisty a vytrvale prosazuje svůj tvůrčí koncept Mutant Industries. Tato značka slouží k propagaci jeho umělecké tvorby, představuje dobré jméno v grafické branži, umožňuje mu být na volné noze a žít svůj vlastní život.

Mutant vychází do ulic až po setmění, vyhýbá se přehnané pozornosti lidí a radši ve světle monitoru pracuje na svých projektech. Tvorbu strukturuje do několika úrovní - od nálepek, triček a dalších každodenních drobností, přes limitované série autorských grafik, až po velkoformátová monumentální malířská plátna. Zpracovává témata jako populární a korporátní kultura, celebrity, komerce nebo reklama a jeho „vysoká“ poloha „malíře z donucení“ představuje současný popartový přístup - hru s komerčními symboly a znevážení všech  relevantních institucí – firmy, galerie, sběratele, diváka i umělce. Uhlazené provedení se mísí s nahořklou výpovědí a vyvolává rozporuplné pocity.

Mutant si dělá, co chce a jak chce, neohlíží se na konvence ani zaběhnuté modely a právě tato nezávislost a svoboda dodává jeho tvorbě význam. Nejraději upozaďuje malířský rukopis a nechává za sebe hovořit moderní techniku. Pokud ovšem zatoužíte po sběratelském kusu na zeď Vašeho loftu, klidně Vám na zakázku namaluje zvětšeninu snad kterékoli práce ze svého portfolia, třeba i roky staré nálepky, kterou jste vídali na záchodě oblíbeného baru. Rozhovor s Mutantem si přečtěte ZDE.